Petrovaradinska tvrđava
Petrovaradinska tvrđava, simbol grada, ili kako je nazivaju, Gibraltar na Dunavu, građena je na desnoj obali Dunava od 1692. do 1780. godine, po sistemu francuskog inžinjera markiza Sebastijana Vobana. Jedinstven je fortifikacijski objekat toga vremena u Evropi.
Prostire se na 112 hektara, ima četiri nivoa i 16 kilometara podzemnih tunela sa stalnom temperaturom od 12°C. Oduvek je bila atraktivna lokacija, o čemu svedoče brojni arheološki slojevi, kao i zastupljenost svih kultura, od paleolita, pa sve do danas. Još u rimskom periodu je tu postojalo utvrđenje Cusum.
Tvrđava se sastoji od Gornjeg i Donjeg grada, odnosno od Tvrđave, čiji je simbol i Toranj sa satom čije kazaljke obrnuto pokazuje sate i minute. Tu je živopisno podgrađe, kojim dominira crkva Svetog Jurija sa samostanom, Vojna bolnica, nekadašnji franjevački samostan i najlepša barokna privatna zgrada, kuća Bana Jelačića.
Nakon što je 1951. godine prešla u civilnu upotrebu, a posle obnove i adaptacije, Tvrđava je postala i važno kulturno sedište. Tu su smešteni Muzej grada Novog Sada, Akademija umetnosti, radionica i galerija tapiserija „Atelje 61“, Galerija Likovnog kruga, 88 umetničkih ateljea, Arhiv grada Novog Sada, a u prvoj polovini jula se od 2001. godine održava EXIT, najveći muzički festival istočne Evrope.
Nacionalni Park "Fruška Gora"
Naziv Nacionalnog parka potiče od naziva istoimene planine, a naziv Fruška gora nosi u svom pridevskom obliku etnik Frug u značenju „Roman“, te na taj način ime ove planine čuva uspomenu na jednu etničku zajednicu koja je davno nestala iz ovih krajeva. Fruška gora je proglašena nacionalnim parkom 1960. godine, u cilju obezbeđenja trajne zaštite. Područje aktivne zaštite obuhvata 25.525 ha.
Fruška gora je usamljena ostrvska planina u Panonskoj niziji. Prema jugu i severu jako je razuđena planinskim i rečnim tokovima, pri čemu se od glavnog uskog grebena pružaju pojedinačni, bočni grebeni, najčešće sa vrlo srtmim padinama.
Lokacija, specifična geološka istorija, različiti mikro-klimatski uslovi, čine ovu planinu veoma interesantnom i važnom za različite naučne oblasti. Zahvaljujući jedinstvenim i veoma brojnim fosilnim ostacima flore i faune, Fruška gora se naziva i „ogledalom geološke prošlosti“.
Osnovna karakteristika ove oblasti je postojanje brojnih ugroženih, retkih i zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta. Pašnjaci i plodno zemljište, vinogradi i voćnjaci, ukrašavaju padine i niže delove Fruške gore, dok su površine koje se nalaze na visinama iznad 300 metara nadmorske visine pokrivene gustim, listopadnim šumama. Posebnu vrednost i biser Fruške gore predstavlja 16 pravoslavnih manastira, poznatih po specifičnoj arhitekturi, bogatim riznicama, bibliotekama i freskama. Fruška gora takođe krije i brojne arheološke lokalitete iz praistorijskog i istorijskog perioda.
Zahvaljujući bogatstvu prirodnih resursa, predivnim pejzažima, izuzetnom šarmu i lepoti ove planine, Fruška gora je idealno mesto za odmor i rekreaciju koje će vas približiti prirodi.
Gradska Plaža "Štrand"
Najlepša i najuređenija plaža na Dunavu, Novosadski Strand, zvanično je otvoren 1911. godine. Danas, „Strand“ pokriva sedam hektara zelenih površina i gotovo isto toliko peska. Duž 700 metara plaže, posetioci mogu uživati u hladu oko 400 drveća i grmlja.
Bezbednost kupača i posetilaca brinu spasioci i služba obezbeđenja, a lekar dežurni brine o zdravlju. Tokom leta, oko 20.000 posetilaca dolazi na „Strand“ svakog dana, a od 1. maja do 30. septembra, u letnjoj sezoni, kroz kapije plaže prođe i do milion ljudi.
Na raspolaganju imaju 830 kabina, brojne ugostiteljske i zabavne sadržaje za sve uzraste. Ponudu ovog jedinstvenog kompleksa na obali Dunava upotpunjuju brojni kulturni i sportski događaji poput turnira u odbojci na pesku „Strand Fest“, „Danube Regatta TID“, „Novosad Triathlon“, Poziv sa ravnica, dnevne žurke tokom „Exit“ festivala, takmičenja u košarci, fudbalu, rukometu na pesku, tenisu glavom. Posebna pažnja posvećena je najmlađim posetiocima. Predstave, radionice i takmičenje u pravljenju skulptura od peska pripremaju se za njih svakog leta.
Ono što je takođe interesantno za Strand je klizalište, koje je otvoreno od početka decembra do sredine februara i nalazi se na centralnom trgu. Klizalište ima površinu od 600 kvadratnih metara, a tokom sezone održava se niz programa poput humanitarnih maskenbala, tematskih zabava, pravljenja sneška belića…
Dunav je svakako jedna od glavnih karakteristika Novog Sada. Dunav pruža izuzetne mogućnosti za veslanje i kajaking. Takođe, deo Dunava oko Novog Sada jedno je od retkih mesta gde možete ploviti rekom, jer Dunav ovde ima najšire delove svog toka, a postoji i nekoliko rukavaca gde je voda izuzetno mirna. Rukavci Dunava u blizini Novog Sada, kao i jezera na Fruškoj Gori, pogodni su za discipline orijentacije i ronjenja.
Izvor: vojvodina.travel